Насильство у сім'ї – важлива соціальна проблема

   Зазвичай  існує широко розповсюджений міф, що насильство в родинах – це проблема тільки неблагополучних родин, і майже завжди сімейне насильство пов’язане з пияцтвом і бідністю. Насильство властиве для всіх соціальних груп і не залежить від економічного становища родини в цілому. За визначенням закону України «Про попередження насильства в сім'ї», який Верховна Рада України ухвалила 2001 року, насильство в сім'ї – це «будь-які умисні дії фізичного, сексуального, психологічного чи економічного спрямування одного члена сім'ї по відношенню до іншого члена сім'ї, якщо ці дії порушують конституційні права і свободи члена сім'ї як людини та громадянина і наносять йому моральну шкоду, шкоду його фізичному чи психічному здоров'ю». Отже, жертвою домашнього насильства може стати будь-хто: жінка, яку постійно лає і б'є її чоловік, дівчинка-підліток, що страждає від сексуальних переслідувань свого вітчима, хлопчик, якого лупцює мати-алкоголічка, старенька бабуся, що її ненавидять власні діти.

    Закон розрізняє такі види домашнього насильства:

-         фізичне насильство;

-         сексуальне насильство;

-         психологічне насильство;

-         економічне насильство.

     Причинами ж того, чому жінки не подають скарг у зв’язку з насильством, є тиск су спільних і родинних обставин та бажання зберегти відносини. Культурні та релігійні традиції також присутні серед перешкод, що ускладнюють боротьбу з насильством.

   4 січня 2018 року Президент України підписав Закон №2229-VIII «Про запобігання та протидію домашньому насильству». Він вступить в силу з            11 січня 2019 року, за винятком норми про обтяжуючі обставини, яка вступила в дію з 11 січня 2018 року. Тепер пункт 6 статті 67 у новій редакції Кримінального кодексу України визнає однією з обтяжуючих обставин вчинення злочину щодо літньої людини, інваліда, людини в безпорадному стані, людини, що страждає психічним захворюванням чи недоумством, малолітньої дитини до 14 років чи в присутності дитини.

   Особа, яка постраждала від насильства в родині, може звернутися до:

-         центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді райдержадміністрації, т.2-09-23;

-         служби у справах дітей райдержадміністрації, т.2-16-05;

-         управління соціального захисту населення райдержадміністрації,              т.2-01-38;

-         відповідних підрозділів органів внутрішніх справ – дільничних інспекторів міліції, т.2-00-04;

-         кабінет «Довіра» центральної районної лікарні, т.2-04-77.

  Рецепту на усі випадки життя немає, тому що ситуації можуть бути різними. У людей різні духовно-моральні сили, різні можливості. Те, що один може сам осмислити, зрозуміти і змінити ситуацію, інший – не в силах. Проте боротися з насиллям просто необхідно для нормального повноцінного життя.

 

Начальник відділу праці та соціального захисту населення

управління соцзахисту населення райдержадміністрації           Б.Я.Краснобаєва