ЛЕГАЛЬНА ЗАЙНЯТІСТЬ – ГАРАНТІЯ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ КОНСТИТУЦІЙНИХ ПРАВ

Згідно з Конституцією України кожна людина  має право на  працю, яку  вона   вільно  обирає  або  на   яку  вільно  погоджується.  Але  більшість громадян живуть днем нинішнім, надаючи  перевагу  тимчасовим  матеріальним вигодам, тому  останнім  часом  усе  частіше  доводиться  зустрічатися  з  такими  негативними  фактами,  як   використання    найманої   праці    без  належного оформлення трудових відносин, а саме «тіньовою» зайнятістю.

               Більшість людей  а особливо молодь не задумуються про стаж, пенсії, захист своїх прав відповідно до законодавства. Їм важливіше отримати гарну заробітну плату яка задовольнить нагальні матеріальні потреби сьогодення.

                  Існують випадки коли підприємства платять своїм працівникам дві заробітні плати: офіційну і неофіційну («у конверті»). Це вигідно роботодавцю, і працівник, ніби, не ображається, оскільки йому надається можливість заощадити на податку з доходів фізичних осіб. Тільки ось ні керівники підприємств, ні їх працівники не замислюються про наслідки, які можуть виникнути.

               Отримання заробітної плати в «конверті» – це  відсутність запису в трудовій книжці яке позбавляє працівників пенсійного стажу у зв’язку з  відсутністю  пенсійних накопичень громадян.  Нарахування страхових внесків на обов’язкове державне пенсійне страхування здійснюється роботодавцем тільки виходячи з офіційної суми заробітної плати. У разі вивільнення при скороченні чисельності або штату працівників, або ж при виникненні проблем зі здоров’ям, працівник не зможе отримати компенсаційних виплат і оплати лікарняного листа, бо вони розраховуватимуться тільки з офіційної заробітної плати. Внаслідок отримання зарплат «в конвертах», майбутні мами, втрачають у виплатах, допомоги з вагітності і пологів оскільки розмір безпосередньо залежить від розміру офіційної зарплати.

               Аналізуючи негативні наслідки не задекларованої праці роботодавці повинні зробити крок назустріч суспільству – легалізувати зайнятість населення та відмовитись від виплати зарплати «в конвертах». Це  дозволить громадянам отримати реальну соціальну підтримку на законодавчій основі.

               Гарантією забезпечення конституційних прав усіх учасників ринку праці є лише легальне працевлаштування.