25.06.2018

Збережемо природу та лани від вогню.

          Щорічно з настанням весняно – літньої теплої погоди пожежі в природному середовищі та на сільськогосподарських угіддях стають справжнім лихом.

          Поточний 2018 рік є особливим, так як в квітні – травні жорстка посуха накрила наш регіон. В районі активно розпочалися збиральні роботи. На полях залишається стерня, солома, січка, тому гостро стоїть питання недопущення пожеж як  пожнивних рештків так і на сухій природній рослинності. При спалюванні стерні та пожнивних решток наноситься значна шкода навколишньому середовищу, зростає ймовірність масштабних пожеж під час яких знищуються лісосмуги та лісові масиви. На відкритій території в безвітряну погоду вогонь може розповсюджуватися зі швидкістю до 4-х км за годину, а у вітряну – до 30 км; висота полум’я може сягати декількох метрів. Знищення стерні – це, водночас, знищення флори і фауни району. Спеціалісти  стверджують: разом зі стернею вогонь знищує безцінну мікрофлору полів, яка могла б суттєво підвищити врожайність у наступні роки. Солома, за використання її на добриво та інші рослинні рештки (вторинна продукція рослинництва), є одним із вагомих резервів поліпшення родючості ґрунту, однак щорічно значна їх кількість спалюється.

Управління агропромислового та економічного розвитку райдержадміністрації застерігає агроформування та громадян району до обережного поводження з вогнем, адже за знищення культурних посівів та дикоростучої рослинності передбачено кримінальну відповідальність. 

Альтернативою спалювання є заробка стерні, соломи в грунт. Внесення соломи збільшує вміст гумусу, поліпшує структуру ґрунту, зменшує схильність до ерозії, стимулює процес азотфіксації, є джерелом живлення для мікроорганізмів у ґрунті. Поліпшуються також водний і повітряний режими і вбирна здатність ґрунту. У приораній соломі є усі інгредієнти, які в процесі розкладання органічних речовин у ґрунті можуть бути заново використані рослинами. За підрахунками, якщо до ґрунту внести 5 т/га соломи зернових культур, то у вигляді поживи для рослин надходить близько 30 кг азоту, 12 кг фосфору і 90 кг калію. Кількість мікроелементів мінімальна, однак сірки міститься близько 8 кг і кальцію майже 16 кг.

Для кращого та більш швидкого розкладання заробленої в грунт соломи та стерні використовують спеціальні органічні та хімічні препарати. В цій операції є значний економічний ефект.

Особливо небезпечним є спалювання стерні та сухої природної рослинності на угіддях, через які проходять лінії електропередач. Дим і вогонь являються напівпровідниками і за відповідних умов здатні стати причиною закорочення ліній електропередач, що несе за собою руйнівні наслідки для цілих населених пунктів. Дим від вогнищ, в туманні дні може утворювати смог і надовго зависати у повітрі. В цьому випадку погіршується видимість на дорогах, що призводить до збільшення частоти ДТП, аварій.

Окрім того, попадаючи в легені, смог викликає суттєве погіршення здоров’я людини. Кожен працівник агропідприємства, фермер та сільський житель повинен проявити громадську позицію, бути на сторожі забезпечення протипожежної безпеки при роботі на техніці під час збиральних робіт, в місцях накопичення грубих кормів, на об’єктах зберігання та переробки зерна, на узбіччях автодоріг, в лісових насадженнях.

Вздовж річки Тилігул та Тилігульського лиману створено ландшафтний парк «Тилігульський» та заказник «Заводівський». В цих природних заповідниках ростуть цінні види рослин та мешкають різні види тварин та птахів. Ці території потребують людського захисту та бережливого ставлення до природи.

Спеціалісти районного управління агропромислового та економічного розвитку звертають увагу керівників агроформувань, фермерів, власників земельних паїв та всіх громадян, які обробляють землю самостійно, на необхідність відповідального ставлення до природи та не дати можливості «червоному півню» знищити результати людської праці.

 

Начальник управління агропромислового

та економічного розвитку

Березівської райдержадміністрації                                            С.В. Цапкаленко